Fikirtepe Kurye

Fikirtepe Kurye
Fikirtepe Kurye

Fikirtepe Kurye

Fikirtepe Kurye Fikirtepe İstanbulun Kadıköy Belediyesine bağlı bir semttir.Fikirtepe Kadıköyün minübüsyolu ve E5 yoluna sınır bir semttir.

Fikirtepe, İstanbul‘un Anadolu Yakası‘nda, Kadıköy İlçesi sınırları içinde bir semt. Fikirtepe mahallesinin yanı sıra, Eğitim ve Dumlupınar mahallerini de kapsayan bir bölgenin adıdır.fikirtepe moto kurye

Batıda Kurbağalıdere ve Boğaziçi Köprüsü çevre yolu (Otoyol 1) ile Hasan Paşa Mahallesi‘ne; doğuda Merdivenköy‘e; güneyde Kayışdağı Caddesi ileZühtü Paşa ve Feneryolu mahallelerine; kuzeyde D 100 Otoyolu ile Ünalan Mahallesi‘ne komşu olan Fikirtepe, 1975’te, artan nüfusu yüzünden, üç mahalleye bölünmüştür. Bunlar, Devrim (1980 sonrası Dumlupınar), Fikirtepe ve Eğitim mahalleleri olup, semte adını veren asıl Fikirtepe Mahallesi, Mandıra Caddesi ile Hızır Bey Caddesi arasında kalan bölgede yer almaktadır. Güneyinde Eğitim, kuzeyinde Dumlupınar mahalleleri vardır.

İle doğru yerlere yatırım: parasal bir planlayıcısı tuttuğunda, sen gerçeği nakit ile doğru yerlere kullanılmaktadır olabilirsiniz. Ne zaman yatırım yok, kendi talepleri son cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, Tablet vb gibi sağlamak için bu fonların yakmak için bir eğilim var. Onlar önemli rağmen sık sık satın tüketim değiller. Param kalmadı, genellikle fazla para harcamak ama yatırım planları seçerek, emin yapıyoruz zaman paranı ideal kullanım devam edecek.

 

 

Tanınmış Atlanta Elektrik onarım Hizmeti Müteahhitler ticari ve konut projeleri için hizmetler sağlar. Bu genel hizmet, yeni ev yapımı içerir ve planlama, sorun giderme, tadilat, gibi duvar çörekler, avizeler, altı dolap, parça ve gömme, tüm ev akım koruması, tavan fan yükleme, açık, kapalı aydınlatma aksan ve Peyzaj Aydınlatma, hizmet ve paneli yükseltmeleri, sıcak küvet ve havuzu kablolama, tavan vantilatörleri, telefon, televizyon, veri ve ses kablolama, jeneratörler ve transfer şalterleri, Bütün ev kablosuz aydınlatma sistemleri, hizmeti yükseltmeleri, muayene ve test, acil durum Hizmetleri, güvenlik kablolama, motor ve kontrol kablolama, iç ve dış aydınlatma ve onarım, dalgalanma koruma yükleme, göstermek pencere aydınlatma artı daha fazla.

kurye , moto , motorlu ,express kurye, motor kurye, araç kurye, kiralık kurye,Motosikletli kurye,Hızlı motorlu kurye, acil kurye, express kurye firmaları, motokurye şirketleri, uçak kargo ve acil ilaç temini! Motorcu, motorize, motosikletli kurye ,Ucuz Kurye,İstanbul Kurye,Moto Kurye,Anadolu Yaksı Kurye,Gece Kurye,7/24 Kurye, ekonomik kurye

Fikirtepe Kurye

Fikirtepe Motor Kurye

Fikirtepe Gün içi Motokurye

Fikirtepe Express Motorlukurye

Konu başlıkları

  [gizle

Tarihçe [değiştir]

Çevredeki önemli arkeolojik buluntulara göre, Fikirtepe yöresinin tarihi çok eskilere gider. Her iki tarafı vadilerle sınırlı olan ve Kurbağalıdere’ye doğru çıkıntı yapan alçak bir tepe olan Fikirtepe’nin, eski devirlerde denizle bağlantılı olduğu tahmin edilmektedir. Bazı bulgulara bakılırsa, eskiçağlarda Kalamış Koyu, Fikirtepe eteklerine dek uzanıyordu.

Bizans ve erken Osmanlı dönemlerinde, Fikirtepe’de yerleşim olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak 1786’da Kauffer’e çizdirilen şehir haritasında, “Fikir Tepesi” adı görülür. Halk arasındaki bir söylenceye göre, yöre, adını derviş Fikir Baba’dan alır.

18. yüzyılda, o zamanlar “Kadıköy Deresi” olarak bilinen Kurbağalıdere, Hasanpaşa’ya kadar haliç şeklinde uzanırdı ve bol suya sahipti. Üzerindeki Kasr-ı Ali Köprüsü’nün doğusunda uzanan hassa çiftliklerinin çevresindeki mesire yerleri, İstanbul halkının gözde mekanları arasındaydı. Dönemin elçilik raporlarında, Kurbağalıdere üzerinde yapılan kayık gezintilerinden, mesire yerlerindeki eğlencelerden söz edilirken ressam ve şairlerin ilham almak için Fikir Tepesi’ne gittiğine değinilir. 1876’da kısa süre tahta çıkan V. Murad‘ın av köşkü Fikirtepe’nin neredeyse tek yapısı olma özelliğini 1950’lere kadar sürdürmüştür. Bugün Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü‘nün bulunduğu yerdeki köşk ve padişahın kişisel mülkü olan çiftlik, çilek ve bamya tarlalarıyla, akasya ve kestane ormanlarıyla çevrili idi.

O zamanlar Kızıltoprak Mahallesi’ne bağlı olan Fikirtepe’de, 1950’lerin sonlarına kadar öğretmen Refik Apa’nın evinden başka yerleşim olmadığı söylenir. 1950’lerden itibaren yoğun bir iç göçe sahne olan ve hızla bir gecekondu bölgesi haline gelen Fikirtepe, 1965’te Kadıköy İlçesi’ne bağlı bir muhtarlık olmuştur. İstanbul halkının mesire yeri olarak kullandığı çayırlar, çilek ve bamya tarlaları tahrip edilmiş ve yerlerini binlerce gecekondu almıştır. Nüfusun hızlı artışı yüzünden, 1975’te Fikirtepe, Dumlupınar ve Eğitim mahallelerine ayrılmıştır.

Yapılaşma [değiştir]

Çapa‘da bulunan Yüksek Kız Öğretmen Okulu’nun 1966’da Fikirtepe’ye taşınmasıyla gelişmeye başlayan güney kesimi, Eğitim Mahallesi adıyla anılmaktadır. Sınırlarını Hızır Bey, Dr. Erkin ve Fahreddin Kerim Gökay caddelerinin oluşturduğu Eğitim Mahallesi, Fikirtepe’nin en modern kesimidir. Çoğunluğunu çok yüksek blokların oluşturduğu yerleşim modeli ile Fikirtepe ve Dumlupınar mahallelerinden hemen ayrılır. Doğudaki Dumlupınar ve batıdaki Fikirtepe mahallelerinde iki ya da üç katlı düzensiz gecekondu yerleşimi gözlenir. Fikirtepe ve Dumlupınar mahalleleri Kadıköy sınırları içindeki tek gecekondu yerleşimidir. İstanbul şehir merkezinde inşaat yapılacak arazilerin büyüklüğünün hayli az olması nedeniyle bu bölge pekçok yatırımcının iştahını kabartmaktadır.[1]

Eskiden yörede yaygın olan oto tamir atölyeleri, Bostancı Oto Sanayi Sitesi’ne taşınmıştır.

Tarihi yapılar [değiştir]

Kazılarda çıkan eserler İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olduğunu göstermiştir. Arkeoloji müzesinde buradan çıkarılan birçok eser sergilenmektedir. Az sayıda tarihi yapının bulunduğu Fikirtepe yöresindeki önemli tarihi yapı Kasrı Ali Caddesi üzerindeki V.Murat’ın av köşküdür. Dini yapılar arasında Fikirtepe Mahallesi’nde Aklar, Tepe, Pehlivan ve Merkez camileri; Dumlupınar Mahallesi’nde Şahsüvaroğlu, Hacı Nusreddin, Oniki İmalar ve Fuat Zilelioğlu camileri; Eğitim Mahallesi’nde de Bayraktar, Saliha Kulaksız ve İhsaniye Camileri vardır.

Eğitim kurumları [değiştir]

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü

Fikirtepe dolaylarındaki eğitim kurumları arasında en önemlisi 1966’da kurulan Atatürk Eğitim Enstitüsü çevresine yapılan ek binalarla faaliyet gösteren Marmara Üniversitesi Fikirtepe (sonradan Göztepe) Kampüsü’dür. Kampüs civarındaki Avrupa Birliği Enstitüsü ve Atatürk Fen Lisesi’nden başka, Mehmed Bayezıd Lisesi, İnönü İlköğretim Okulu, Münevver Şefik İlköğretim Okulu, Kaptan Hasan Paşa İlköğretim Okulu, Murat Paşa İlköğretim Okulu, Hüseyin Ayaz (Eski adı ile Arif Paşa İlköğretim Okulu) Fikirtepe civarındaki eğitim kurumlarındandır.

Bölgedeki önemli bir kamu yapısı da Dumlupınar Mahallesi sınırları içindeki Devlet Malzeme Ofisi‘ne ait depo binalarıdır.

Fikirtepe Kültürü [değiştir]

Ana madde: Fikirtepe kültürü

Yalnızca İstanbul kentinin değil Marmara Bölgesi‘nin bilinen en eski kültürlerinden biri olan Fikirtepe kültürü, adını İstanbul-Kadıköy yakınlarındaki Fikirtepe yerleşmesinden almaktadır. Marmara Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığa dayalı yerleşik köy yaşantısı ilk olarak MÖ 5500 yıllarına, neolitik çağa tarihlenen Fikirtepe kültürü ile başlamaktadır. Yine aynı zaman da 1980’den itibaren semtte çok fazla gayri meşru olay meydana gelmiş ve daha çok Fikirtepeye bağlı bulunan dumlupınar mevkiinin gecekondu evlerden oluşması hasebiyle daha çok tenhalığından ve Fikirtepe’nin tehlikeli oluşundan söz edilmiştir.

FİKİRTEPE KURYE

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın